MSP Index

Bibby MSP Index: Stan polskich MŚP podczas wojny

Quarter 4, 2022
hangar

Bibby MSP Index – październik 2022

W jesiennym pomiarze przeprowadzonym na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie małych i średnich firm, Bibby MSP Index osiągnął wartość 42,6 pkt. co w stosunku do poprzedniej fali badania pokazuje duży spadek kondycji (o 9,2 pkt.). Wartość indexu poniżej 50 pkt. to podstawa do wnioskowania, że kondycja firm słabnie i dalej będzie się pogarszać.

 

Spadły sub-indexy dla każdej branży – z wyjątkiem transportu, który odnotował wzrost o 1,8 pkt.  Jest to lekka poprawa, lecz nie zmienia to faktu, że sub-index sektora transportu jest najniższy wśród wszystkich badanych branż. Największy kryzys odczuła produkcja – w porównaniu do poprzedniego pomiaru odczyt sub-indexu jest niższy aż o 18 pkt. Głównym problemem są gorsze prognozy sprzedaży oraz przewidywany spadek płynności finansowej. Rosnące koszty energii i wysoka inflacja pomnażają koszty w każdej branży, a prognozy popytu nieustannie maleją.

Pobierz raport
MSP Index 10.2022

Najważniejsze wnioski z badania Bibby MSP Index kwiecień 2022 r.

  • Sektor transportu jako jedyny notuje poprawę (1,8 pkt.), aczkolwiek jego sub-index jest dalej najniższy ze wszystkich badanych branż. Problemem pozostaje brak inwestycji, gorsza płynność finansowa i braki kadrowe.
  • Usługodawcy dalej w trendzie spadkowym, informują o spadku płynności (-1,5 pkt.), i większym zadłużeniu.
  • Produkcja z największym spadkiem sub-indexu (-18 pkt.). Kolejne półrocze stoi pod znakiem znacząco mniejszej sprzedaży (-8,4 pkt.).
  • Budownictwo jako jedyne odnotowuje wynik pozytywny, powyżej 50 pkt. We wszystkich obszarach spadki nie są wysokie. Inwestycje, zatrudnienie i przede wszystkim sprzedaż – według prognoz badanych firm – pozostają w miarę niezagrożone.
  • Handel z niższą sprzedażą (-8,4 pkt.) i wzrostami zadłużeń (0,6 pkt.). Malejący popyt konsumencki, inflacja i oszczędności to wyzwania również dolegliwe dla handlu.
Pobierz raport
Chcesz więcej takich informacji?

Otrzymuj powiadomienia

Dbamy o ochronę Twoich danych, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Sukcesja w firmie
Blog

Biznes czy rodzina?

Sukcesja firmy to skomplikowany proces, do którego trzeba się dobrze przygotować. Oto jak podejść do sukcesji, aby firma zdrowo się rozwijała.
Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?
Blog

Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?

Podatki kojarzą się zazwyczaj negatywnie, ale czy mogą być Twoim sprzymierzeńcem i źródłem przewagi konkurencyjnej? Zapraszamy do lektury artykułu!
Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań
Blog

Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań

Dowiedz się przed jakimi wyzwaniami stanęły firmy z branży tworzyw sztucznych i opakować w 2022 roku!
Jak przeprowadzić firmę przez kryzys
Blog

Jak przeprowadzić firmę przez kryzys

Wcześniej pandemia koronawirusa, teraz wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję oraz Białoruś. Kryzys może pojawić się w każdej chwili i dotknąć każdą firmę.