Nie daj odesłać się z kwitkiem

Faktoring jest bardziej elastyczny niż jakakolwiek inna forma finansowania i dzięki temu pozwala na ustalenie najdogodniejszych warunków dla obu stron.
Segment MSP charakteryzuje się dynamicznym podejściem do otoczenia, posiadając doskonałe rozeznanie w sytuacji gospodarczej. W razie potrzeby elastycznie i szybko wypełnia nisze rynkowe. Firmy te są także niezwykle podatne na zmieniające się potrzeby i oczekiwania konsumentów, którym jako pierwsze wychodzą naprzeciw. Jednak do ich rozwoju nie wystarcza jedynie kreatywność właścicieli i pomysł na zapełnienie niszy rynkowej. By poradzić sobie na wolnym rynku, należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak: wielkość kapitału początkowego oraz dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania. Niestety z tym ostatnim firmy mają największą trudność, ponieważ często brak im zdolności finansowania, zwłaszcza teraz, gdy progi kredytowe zostały tak drastycznie podniesione. Często nawet przy bardzo dobrej kondycji i licznych zamówieniach nie spełniają podstawowych wymogów.

Kompleksowa obsługa

Dla firm mających problemy z utrzymaniem płynności finansowej najodpowiedniejszy wydaje się faktoring. To alternatywny wobec kredytów bankowych sposób finansowania bieżącej działalności polegający na przedterminowym wykupie wierzytelności przez faktora. Cechą charakterystyczną faktoringu dla MSP jest szybka i kompleksowa obsługa klientów. W ofercie znajduje się nie tylko finansowanie, ale także usługi związane z wierzytelnościami - prowadzone są konta transakcji, monitowane płatności, a gdy pojawiają się kłopoty, podejmowane są interwencje, żeby chronić klientów przed poważniejszymi konsekwencjami. Cała usługa dostosowana jest do potrzeb MSP, gdyż duże firmy mają zwykle swoje wewnętrzne działy zarządzania należnościami i faktoring pozostaje dla nich jedynie źródłem finansowania.

Warunki dogodne dla obu stron

Wiele firm faktoringowych operuje według sztywnych bankowych procedur, co sprawia, że mali i średni przedsiębiorcy, mimo najlepszych chęci i nawet świetnych wyników finansowych, nie są w stanie ubiegać się o finansowanie. Faktor, który specjalizuje się w MSP, wie, że faktoring to usługa szyta na miarę, a nie produkt zdjęty z taśmy produkcyjnej. Faktoring ze swojej natury jest bardziej elastyczny niż jakakolwiek inna forma finansowania i dzięki temu pozwala na ustalenie najdogodniejszych warunków dla obu stron. Ogromną rolę odgrywają tu delegowani dla klienta doradcy, którzy przez cały okres obsługi, za każdym razem podchodzą indywidualnie do sytuacji klienta.

Autor jest dyrektorem zarządzającym Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Źródło: Gazeta Finansowa

Data publikacji 12 marca 2010


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub