Konkurencja i determinacja

Czym różni się faktoring od kredytu obrotowego? Podstawowa różnica polega na tym, że usługa faktoringowa nie koncentruje się tylko na finansowaniu i obejmuje także, m.in. zarządzanie należnościami. Na pierwszy rzut oka faktoring i kredyt obrotowy są podobne. Łączy je to, że obie usługi przeznaczone są do finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Obie zapewniają zastrzyk gotówki. Jednak tu podobieństwa się kończą.

Kredyt czy faktoring

Kredyt obrotowy działa na podobnych zasadach co kredyt krótkoterminowy, czyli przyznawany jest na czas określony, a okres spłaty zazwyczaj nie przekracza roku. Taka umowa pomaga przy długofalowym planowaniu budżetu. Zaletą tego rozwiązania jest także jego koszt - niższy niż w przypadku faktoringu. Wynika to z faktu, że nie zawiera w sobie usług dodanych. A to właśnie one są podstawowym atutem faktoringu. Kompleksowa oferta faktorów poza finansowaniem zawiera również zarządzanie należnościami, monitorowanie kondycji finansowej kontrahentów oraz prowadzonych spłat, a także prowadzenie kont odbiorców. Dlatego, jak podpowiada Krzysztof Kuniewicz, dyrektor zarządzający Bibby Financial Services, wybierając konkretną usługę, przedsiębiorcy muszą odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czego oczekują od instytucji finansowej? Czy jest to tylko gotówka czy też coś więcej - na przykład profesjonalne wsparcie w zarządzaniu należnościami, czy też poczucie bezpieczeństwa we współpracy ze swoimi kontrahentami - wymienia Krzysztof Kuniewicz.

Mniej wymaganych zabezpieczeń w faktoringu

Gdy gospodarka spowalnia, przedsiębiorcy szukają dodatkowego finansowania. Jednak wraz z problemami na rynkach finansowych banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów. Problemy ze skorzystaniem z tej opcji finansowania mają głównie nowo powstałe przedsiębiorstwa i firmy w trudnej sytuacji finansowej. Szansą dla nich jest faktoring, ponieważ nie wymaga twardych zabezpieczeń, jak hipoteka lub zabezpieczeń na majątku. Podstawowym zabezpieczeniem usługi jest wierzytelność, weksel in blanco lub pełnomocnictwo do rachunku. - Kluczowe przy ocenie zdolności finansowania są perspektywy i przyszłość firmy, a wysokość finansowania elastycznie dopasowuje się do rosnącego poziomu sprzedaży - mówi Krzysztof Kuniewicz.

Atut w bilansie

Niebagatelnym atutem faktoringu jest też fakt, że wpływa on korzystnie na poprawę wskaźników finansowych. - W bilansie pozycja "faktoring" traktowana jest jako gotówka, natomiast "kredyt" pozostaje długiem. To znaczy, że faktoring może podwyższyć zdolność kredytową firmy, podczas gdy kredyt obrotowy ją obniża - tłumaczy Rafał Młodawski, prezes firmy doradczej Profinance.

Jednak warto zaznaczyć, że te usługi finansowe się nie wykluczają. Wręcz przeciwnie. Odpowiednio połączone mogą znacząco poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa. - Kredytem finansujemy np. nabycie towarów, które z kolei dzięki usłudze faktoringu możemy sprzedać w odroczonym terminie płatności bez negatywnego wpływu na cash flow firmy lub planując np. inwestycję realizowaną z kredytu, firma finansująca się dotychczas kredytem obrotowym powinna rozważyć jego zamianę na faktoring, co z pewnością zwiększy jej szansę na uzyskanie wspomnianego kredytu - podsumowuje Młodawski.

Źródło: Rzeczpospolita

Data publikacji 28 marca 2011

Podziel się tym artykułem z innymi:

 

Zobacz również nasze pozostałe teksty:

Data publikacji 28 marca 2011


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub