Relacja z konferencji prasowej PZF

Faktoring coraz bardziej popularny

Relacja z konferencji prasowej Polskiego Związku Faktorów z 24.01.2017 r.

Faktoring coraz bardziej popularny

O wzroście faktoringu w 2016 r. i prognozach na najbliższy rok mówiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej 24 stycznia w warszawskim hotelu Hilton przez Polski Związek Faktorów. Zwiększyły się też obroty Bibby Financial Services.

Jak się okazuje, łączne obroty 23 członków PZF, wśród których jest również Bibby Financial Services, wyniosły w 2016 r. 158 157 mln zł. Stanowi to ponad 20-procentowy wzrost w porównaniu do zeszłego roku. Bibby Financial Services plasuje się w połowie listy rankingowej, notując obroty na poziomie ponad 2 mln zł.

Bez regresu czy z regresem?

Coraz więcej polskich przedsiębiorców zainteresowanych jest ubezpieczaniem przed ryzykiem niewypłacalności kontrahenta, stąd też o 25 proc. w stosunku do poprzedniego roku wzrosły obroty w przypadku faktoringu pełnego, czyli bez regresu. Rośnie też faktoring niepełny, choć z mniejszym procentem.

W roku 2016 największą dynamiką, bo ponad 30-procentową, wykazał się faktoring eksportowy, choć i tak obejmuje on mniejszą część rynku (odnotowane obroty to 31 622 mln zł, podczas gdy faktoring krajowy osiągnął 124 901).  89 proc. rynku faktoringowego zajmuje faktoring jawny (ponad 140 mln zł w stosunku do niecałych 17 mln w przypadku faktoringu tajnego).

Kto korzysta z faktoringu?

Jaki jest przeciętny klient firm skupionych wokół Polskiego Związku Faktorów? Odnotowuje on średnie obroty na poziomie około 20 mln zł, wystawiając prawie 1000 faktur o średniej wartości 20 tys. zł 22 kontrahentom.

Najchętniej z faktoringu korzystają małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora produkcyjnego i dystrybucyjnego. Jeśli chodzi zaś o popularność tego rodzaju finansowania wśród branż, jest ona największa w branży spożywczej, chemicznej, metalowej i tzw. pozostałych.

W czasie konferencji mówiono również o mikrofaktoringu. – W tym obszarze faktoring na pewno będzie się dynamicznie rozwijać. Coraz chętniej faktorzy chcą bowiem pracować z małymi podmiotami. Coraz więcej firm faktoringowych poszukuje dedykowanych rozwiązań właśnie dla tych mniejszych przedsiębiorstw, posiadających zresztą duży potencjał na rynku – dodał Jerzy Dąbrowski, dyrektor generalny Bibby Financial Services.

Co nas czeka?

Jaka jest przyszłość faktoringu w Polsce? W najbliższych latach można spodziewać się dalszego jego rozwoju. Faktoring będzie rosnąć ze średnią dynamiką na poziomie 15-20 proc. Na ten wzrost duży wpływ będzie mieć edukacja klientów i inwestowanie w nowoczesne systemy informatyczne.

- Koniunktura gospodarcza nie odgrywa większego znaczenia, faktoring to bowiem dobry instrument na każde czasy – zarówno prosperity jak i dekoniunktury. Trzeba podkreślić, że polski rynek faktoringowy jest stosunkowo młody, stąd też tak dynamicznie się rozwija w porównaniu do innych krajów. W najbliższych miesiącach ta tendencja się nie zmieni – podsumował Jerzy Dąbrowski.

Podziel się tym artykułem z innymi:

Zobacz również nasze pozostałe teksty:

Data publikacji 31 stycznia 2017


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub