Faktoring nie zwalnia tempa – w czym tkwi jego siła?

Rynek faktoringu w pierwszym półroczu 2018 r. osiągnął obroty w wysokości 109,5 mld zł., aż o 27,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Zainteresowanie tą formą finansowania stale rośnie. Wybiera ją obecnie już przeszło 15 tys. klientów – wskazuje Polski Związek Faktorów. Jest to spowodowane m.in. wzrostem gospodarczym Polski, co potwierdza zwiększenie PKB o 5,1 proc. Według 15. fali badania Bibby MSP Index, aż 88,9 proc. przedstawicieli sektora MŚP deklaruje, że pojęcie faktoringu jest im znane.

Jednym z podstawowych elementów, warunkujących popularność tej formy finansowania jest rozwój gospodarczy. Mogłoby się wydawać, że wysokie tempo wzrostu PKB determinuje minimalizowanie zatorów płatniczych. Przedsiębiorcy uśpieni jednak dobrą koniunkturą tracą czujność i w znacznie mniejszym stopniu sprawdzają swoich kontrahentów. Takie postępowanie może przyczyniać się do narastających problemów z terminowością zapłaty. Wg. badania, zmaga się z nią niemal 53% przedsiębiorców – podkreśla Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.

Rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, to kolejny aspekt wpływający na wzrost rynku faktoringowego. Według danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości udział firm z sektora MŚP w tworzeniu PKB na przestrzeni ostatnich lat systematycznie rośnie. Ostatnio przekroczył on 50%. Co więcej, małe i średnie przedsiębiorstwa są miejscem pracy dla 69% zatrudnionych. Warto dodać, że generuje on ponad połowę (56%) przychodów ogółem oraz blisko jedną trzecią eksportu wyrobów i usług (30%).

Pomimo dynamicznego rozwoju, firmy z sektora MŚP borykają się z problemem płynności finansowej. Niestety często nie mogą one skorzystać z oferty banku, gdyż ten nie ma dla nich odpowiedniego rozwiązania. W tej sytuacji na pomoc przychodzi faktoring.  Podczas zawierania współpracy z firmą faktoringową, przedsiębiorca pozbywa się problemu wielu procedur będących nieodłącznym elementem uzyskania kredytu bankowego. Jest to szczególnie istotne dla przedsiębiorstw reprezentujących sektor MŚP – wskazuje Jerzy Dąbrowski.

Wzrost popularności faktoringu pełnego wpływa również na ogólny rozwój tego sektora finansowania. Charakteryzuje się on przejęciem przez faktora ryzyka niewypłacalności kontrahentów. Nawet w przypadku połączenia kredytu z ubezpieczeniem nie da się osiągnąć korzyści, jakie daje faktoring bez regresu (pełny). Według danych Polskiego Związku Faktorów najpopularniejszą formą faktoringu jest faktoring krajowy pełny. Wartość jego obrotu w II kwartale br. wyniosła ponad 44,4 mld. zł., podczas gdy krajowego niepełnego ponad 30,8 mld. zł.

Na rozkwit faktoringu ma wpływ jego szeroka dostępność dla firm w różnej kondycji finansowej. Jest to rozwiązanie pozwalające „odmrozić” pieniądze, które tkwią w niezapłaconych fakturach. Zapewnia płynność finansową. Faktoring to usługa kompleksowa, która poza zapewnieniem szybkiego dostępu do gotówki dostarcza pakiet dodatkowych świadczeń. Są to np. prowadzenie kont rozliczeniowych odbiorców, monitorowanie i egzekwowanie płatności.

O Bibby Financial Services

Bibby Financial Services (BFS) jest niezależnym partnerem finansowym, którego wybrało ponad 10 000 firm na całym świecie. Dzięki ponad 40 oddziałom w 14 krajach, BFS oferuje wyspecjalizowane i elastyczne usługi walutowe, finansowanie handlu, aktywów i kapitału obrotowego. Pomaga firmom rozwijać się na rynku rodzimym i międzynarodowym. Założona w 1982 roku firma BFS jest częścią istniejącej od 200 lat grupy Bibby Line Group (BLG). Oferuje indywidualne i elastyczne rozwiązania dla firm. W Polsce firma zajmuje się finansowaniem rozwoju biznesu z sektora MŚP.

Bibby Financial Services w Polsce istnieje od 2002 roku. Swoje usługi oferuje na terenie całego kraju. Bibby jest członkiem Polskiego Związku Faktorów oraz największego międzynarodowego zrzeszenia faktorów Factors Chain International.

Bibby Line Group to firma o wartości 1,2 miliarda funtów, działająca w ponad 20 krajach. BLF zatrudnia ponad 4500 pracowników w handlu detalicznym, usługach finansowych, dystrybucji, spedycji, działalności morskiej i wynajmu urządzeń i obiektów. Grupa Bibby Line rozpoczęła działalność w 1807 roku i jest jedną z najdłużej działających rodzinnych firm w Wielkiej Brytanii. Aby dowiedzieć się więcej o firmie Bibby Line Group, odwiedź: Bibby Line Group.

Podziel się tym artykułem z innymi:

Zobacz również nasze pozostałe teksty:

Data publikacji 17 września 2018


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub