4 wskazówki, jak negocjować terminy płatności

Negocjacje stanowią integralną część prowadzenia biznesu. Umiejętności negocjacyjne przydają się przy rozmowach o wynagrodzeniu, zmniejszeniu cen towarów lub usług czy przy określaniu terminów realizacji oraz płatności.

Płynność finansowa 2018

Jednym z czynników mających znaczny wpływ na kondycję firm jest płynność finansowa. Dobrze przeprowadzone negocjacje mogą usprawnić wpływ należności od partnera biznesowego i mieć pozytywny wpływ na kondycję finansową przedsiębiorstwa.

Mając trudności z zachowaniem ciągłości w obrocie należnościami, prowadzący swoje biznesy często decydują się na kredyt kupiecki. Jednak okazuje się, że negocjacje, jak i ustalenie warunków spłaty mogą być sporym wyzwaniem. Nie trudno zepsuć stosunki z partnerami, czy doprowadzić do zerwania umów – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Firma faktoringowa Bibby Financial Services zajmująca się finansowaniem przedsiębiorstw z sektora MŚP podpowiada, jak skutecznie negocjować terminy płatności.

Pamiętaj o biznesie partnera

Rozmawiając o terminach płatności warto zaproponować partnerowi rozwiązanie w postaci kredytu kupieckiego z bezpiecznym dla jego biznesu okresem spłaty. Negocjując, należy zapoznać się również z sytuacją finansową partnera biznesowego, zorientować się, czy jego kondycja pozwala na odroczenie płatności. W sytuacji, gdy faktura stanowi istotną część przychodu kontrahenta, jej opóźnienie może zaburzyć jego płynność finansową.

Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że partner finansowy, z którym negocjują, ma również swoje zobowiązania wobec pośredników, dostawców, jak i pracowników. Rozmawiając o długich terminach płatności, najlepiej wybrać stałego współpracownika, który ma do konkretnego przedsiębiorstwa zaufanie – dodaje Jerzy Dąbrowski.

Szczerość to podstawa

Kluczem do owocnych negocjacji jest wskazanie, z jakiego powodu zależy nam na przedłużeniu terminów płatności. Bardzo ważna jest szczerość oraz otwartość na dialog z partnerem biznesowym. Jeżeli przedsiębiorcy zależy na dłuższym terminie płatności, powinien powiedzieć o tym przedsiębiorcy i zaproponować akceptowalne warunki dla obu stron.

Dodatkowe świadczenia

Przy negocjacjach warto zaproponować dodatkowe świadczenia w formie opustów i bonusów, które mogą okazać się „kartą przetargową” rozmów. Przedsiębiorca, chętniej przystanie na dłuższy termin zapłaty, gdy oferta będzie dla niego korzystna – dodaje Jerzy Dąbrowski.

Nie zapomnij o potwierdzeniu ustaleń

Spisanie ustaleń powinno być istotne dla starającego się o kredyt kupiecki, jak i firmy udzielającej pożyczki. Po zakończonych negocjacjach warto spisać podsumowanie rozmów, które zawiera warunki oraz zobowiązania obu stron.

Przedsiębiorcom, którzy borykają się z opóźnieniami płatności polecany jest faktoring. Gwarantuje on płynność finansową niwelując zatory płatnicze i optymalizuje czas otrzymania należności – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Podziel się tym artykułem z innymi:

Zobacz również nasze pozostałe teksty:

5 sposobów finansowania biznesu

Data publikacji 24 września 2018


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub