Home office - jak zachować zdrową równowagę?

Home Office. Poradnik, jak zachować równowagę między pracą a domem.

Czy pracując w biurze często marzyliście o możliwości pozostania w domu i pracowania zdalnie? Być może, teraz to nie marzenie a rzeczywistość, związana z dodatkowym przymusem. W takim momencie bardzo ważne jest utrzymanie pozytywnego myślenia i zbudowania zdrowej równowagi między czasem wolnym w domu a pracą w domu. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, jak nie oszaleć w domu podczas pracy zdalnej. Dzięki wprowadzeniu w życie kilku drobnych usprawnień, będziecie pracować tak samo efektywnie jak w biurze.

Rozmawiajcie!

 

W biurze oprócz pracy zawsze znajdzie się czas na rozmowy ze współpracownikami. To bardzo zdrowe i normalne, pozwala rozładować stres i daje nową energię do robienia kolejnych zadań. Dlatego teraz, kiedy wszystko jest on-line, nie zapomnijcie przez pierwsze minuty telekonferencji porozmawiać o tym, jak radzicie sobie w domu, jak się czujecie. Taka socjalizacja jest kluczem, aby utrzymać dobre stosunki w pracy (nawet tej zdalnej). Warto robić konferencje z wideo chatem, aby każdy mógł się widzieć. Mózg odbiera wtedy więcej bodźców, porównywalnie do spotkania w rzeczywistości – nie będziecie dzięki temu czuć się odosobnieni.

 

Znajdźcie nowy sposób komunikacji

 

Śmiech to zdrowie. Dlatego tak ważne jest zachowanie luźnych relacji z ludźmi, z którymi codziennie pracowaliście w biurze. W swojej komunikacji, nie skupiajcie się jedynie na pracy. Stwórzcie grupę, np. na firmowym komunikatorze lub WhatsAppie, aby wymieniać się uwagami i żartami. Zróbcie konkurs na selfie, aby pokazać jak u każdego wygląda home office (skaczące dzieci w tle? Super! Kot, który nie chce zejść z laptopa? Jeszcze lepiej!). W biurowej codzienności, żarty czy zabawne sytuacji zdarzają się normalnie, teraz aby zredukować stres, musicie poszukać nowych rozwiązań. Być może po powrocie do biura, dalej z tego chatu będziecie korzystać!

 

Rutyna jest teraz najważniejsza

Zapytaliśmy naszych kolegów co jest najtrudniejsze w pracy zdalnej. Odpowiedź – podział dnia na czas pracy i po pracy. W domu zawsze znajdują się rzeczy do zrobienia: pranie, prasowanie, gotowanie czy zajmowanie się dziećmi. Normalny czas pracy zaczyna się psuć i rozciągać na cały dzień, a wy łapiecie się na tym, że odpisujecie na maile o 23:00. Postarajcie się ustalić sztywne godziny pracy, nawet w domu. Wyznaczcie pory posiłków, o podobnych godzinach jak w biurze, aby dalej pracować w znanej sobie rutynie. Pamiętajcie, że „wejście” w tryb pracy jest tak samo ważne, jak „wyjście” z niej. Maile, które przyszły po godzinach muszą poczekać do jutra.

Stwórzcie swoje miejsce pracy

 

Brzmi jak oczywistość? Nie zawsze. Nie każdy w domu ma oddzielny pokój z biurkiem, więc niektórzy muszą się bardziej napracować, by w swoich czterech ścianach stworzyć przestrzeń pracy. Przede wszystkim nie pracujcie na kanapie czy łóżku, nawet jeśli wydaje się to najbardziej relaksujące miejsce. Musicie nam uwierzyć, podziękuje Wam za to Wasz kręgosłup. Biurko oraz krzesło są konieczne, aby przetrwać home office. Stworzenie warunków podobnych do pracy w biurze, pomoże się skoncentrować i szybciej zrealizować najważniejsze zadania. Dzięki temu, zadbacie też o higienę pracy. Po 8 godzinach siedzenia przy biurku, odchodząc od niego, dasz sygnał swojemu ciału, że skończyłeś pracę i możesz się teraz zrelaksować.

 

Świeże powietrze, słońce i dużo wody

 

Nie oszukujmy się, siedzenie w domu może być po pewnym czasie frustrujące i po prostu męczące. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o świeże powietrze. Co jakiś czas, trzeba koniecznie przewietrzyć mieszkanie. Jeśli macie taką możliwość, wychodźcie na krótkie spacery, aby na chwilę zmienić otoczenie i dać odpocząć oczom od wpatrywania się w ekran. Poprawi się dzięki temu Wasze samopoczucie, jak i zwiększy się Wasza energia do pracy. Nie zapomnijcie też o nawadnianiu. W domu często zapomina się pić 2,5l wody dziennie, dlatego warto ustawić sobie w telefonie przypomnienia.

Nagrody

 

Czy po ciężkim dniu w biurze zdąża Wam się iść do ulubionej restauracji, aby poprawić sobie humor? Albo po świetnej realizacji projektu idziecie na miasto celebrować to ze swoimi znajomymi? Zapewne tak. Jasne, że teraz nie możecie się z nimi spotykać ani iść zrelaksować się do ulubionej restauracji. Możecie jednak dać sobie odrobinę przyjemności i zamówić jedzenie z tej knajpy o której wszyscy mówią. Możesz też kupić swoje ulubione rzeczy w sklepie, by po pracy, móc się zrelaksować. Nagradzajmy się za ciężką pracę!

Ruszajcie się!

Oczywiście nie na tyle, aby wyjść z domu. Ograniczenie przestrzeni do własnego domu sprawia, że na pewno mniej się ruszamy. Warto w takim wypadku zamiast liczyć kroki i chodzić w kółko po salonie, wybrać jakieś krótkie ćwiczenia na Youtube. Nasze oczy i kręgosłup znowu za to podziękują, a dzięki endorfinom poczujecie się lepiej i zyskacie większą energię do pracy. Najlepiej zaangażować w to część zespołu, może zrobicie własny konkurs?

Znajdźcie dodatkowe hobby

 

Dojazd do pracy zazwyczaj zajmował Wam godzinę lub pół? Teraz macie dodatkowy czas, którego nie możecie zmarnować. Aby urozmaicić sobie dzień w domu, wykorzystajcie ten dodatkowy czas na naukę, np.  nowego języka, jogi czy programowania. Dzięki temu, nie tylko pożytecznie spędzicie swój czas, ale będziecie mieli zróżnicowany dzień.

Ubierzcie się

I nie mówimy tutaj o garniturze czy garsonce. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie siedzieć cały dzień w piżamie. Oczywiście, liczy się wygoda – dlatego garnitur można zastąpić jeansami i t-shirtem, lub po prostu ubrać się w to, co zazwyczaj nosicie do pracy. Zmiana ubrania, pomoże wprowadzić się w tryb pracy, nawet jeśli cały czas siedzicie w domu. W weekend za to możecie śmiało nosić wasz ulubiony dres.

Praca zdalna ma swoje plusy

Pozdrawiamy wszystkich pracujących z domu. W Bibby Financial Services również przeszliśmy na tryb pracy zdalnej. Wszystkie nasze procesy wewnętrzne odbywają się on-line, ciągłość biznesu jest zachowana. Wnioski faktoringowe procesowane są normalnie, komitet kredytowy podejmuje decyzje na bieżąco. Tak jak dotychczas, nasi klienci mogą zgłaszać faktury, dodawać nowych odbiorców lub wnioskować o zwiększenie limitów finansowania. Wszystkie umowy mogą zostać podpisane elektronicznie. Oprócz tego, że siedzimy w naszych zaaranżowanych biurach w domu – nasza praca się nie zmienia.

 

25 marca 2020


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub