Tysiące faktur, setki odbiorców – to już nie problem

Szybkie i proste finansowanie dla hurtowni i spedycji

Tysiące faktur, setki odbiorców – to już nie problem

Duży portfel odbiorców, liczący nawet tysiące firm, szczególnie rotujących, był do niedawna przeszkodą w uruchomieniu faktoringu. Sytuacja zmieniła się za sprawą automatycznego systemu przekazywania faktur, przyznawania limitów i zmodyfikowanego podejścia do ryzyka. Wdrożone właśnie przez Bibby Financial Services rozwiązanie jest idealne wprost dla hurtowni czy firm spedycyjnych. Taki zautomatyzowany faktoring otrzymał nazwę faktoringu masowego.

We współpracy z kilkoma zdeterminowanymi klientami, stworzyliśmy zupełnie nowe i innowacyjne rozwiązanie – faktoring masowy, opierający się na automatycznej analizie i obsłudze dużej ilości danych.

Automatyzacja to szybkość

Główną zaletą faktoringu masowego jest automatyzacja. Firma przekazuje swoje faktury do finansowania przy pomocy jednego pliku, wygenerowanego z systemu księgowego. Usługa ma charakter bezdokumentowy, nie są potrzebne kopie faktur ani dokumenty WZ. Zautomatyzowany został także proces zawiadamiania o cesji wierzytelności na rzecz firmy faktoringowej. Jest to więc faktoring jawny. Ewidencję rozliczeń i rozksięgowanie środków prowadzi korzystająca z faktoringu masowego firma, podobnie jak monitoring spłat i ewentualną windykację – nie jest to zatem rewolucja w organizacji pracy a pozwala mieć pod stałą kontrolą swoją sytuację finansową.

Minimalny limit finansowania dostępny w ramach faktoringu masowego to 1 mln zł. Możliwe jest również finansowanie kontrahentów niepowtarzalnych (pojedyncze transakcje).

Finansowanie dla dużych hurtowni i spedycji

Faktoring masowy to finansowanie dla firm spedycyjnych, meblarskich, hurtowni spożywczych i farmaceutycznych, a także dla branży HoReCa, która znacząco ucierpiała z powodu epidemii.

Firmy spedycyjne, czy więksi dystrybutorzy, współpracują z setkami kontrahentów i wystawiają tysiące faktur miesięcznie, często na stosunkowo niskie kwoty, po kilkaset złotych. Przekazywanie i obsługa takiej masy faktur w tradycyjny sposób byłoby wielkim obciążeniem dla pracowników, po obu stronach. Rotacja odbiorców dodatkowo utrudnia ocenę ryzyka. To wszystko powoduje, że tradycyjny faktoring nie znajduje zastosowania ani w przypadku dużych hurtowni, ani w spedycji. A przecież firmy te także cierpią z powodu odroczonych płatności. Jest to widoczne zwłaszcza teraz, w okresie kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią – mówi Tomasz Rodak, dyrektor Działu Innowacji BibbyLab, w firmie faktoringowej Bibby Financial Services.

Warunkiem skorzystania z usługi jest prowadzenie sprzedaży B2B i wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności. Firma powinna mieć średnie roczne obroty na poziomie 10 mln złotych. Do faktoringu należy zgłosić ponad 300 odbiorców. Co ważne, w Bibby Financial Services można uzyskać finansowanie faktur wystawionych przed podpisaniem umowy faktoringowej. To istotny zastrzyk gotówki dla firmy, zwłaszcza w obecnych, niepewnych czasach.

Zdalne podpisywanie umów

Od niedawna wszyscy klienci Bibby Financial Services mają dodatkowe ułatwienie: umowy mogą podpisywać zdalnie, w 100 proc. online, na dowolnym urządzeniu, także na smartfonie, i w dowolnym miejscu na świecie, z wykorzystaniem polskiej platformy Autenti. To jedno z pierwszych wdrożeń tego typu w branży faktoringowej. Przy podpisywaniu umowy wykorzystywany jest podpis elektroniczny oraz kwalifikowany podpis elektroniczny, wydawany stronom transakcji w pełni zdalnie. Podpisujący nie muszą instalować żadnego oprogramowania ani aplikacji, nie muszą posiadać nawet konta na platformie Autenti. Klienci Bibby Financial Services składają e-podpis za darmo, w trzech prostych krokach.

Kiedy po faktoring?

Jeśli firma dotychczas opierała swoje finansowanie na funduszach własnych lub na kredytach, teraz jest właściwy moment, aby przekonać się o zaletach faktoringu. Jest to bowiem finansowanie bazujące na wystawionych fakturach, a więc przyspieszające spływ gotówki. Nie trzeba przedstawiać żadnych zabezpieczeń, ani legitymować się długim stażem rynkowym. O faktoring może wnioskować nawet start-up, pod warunkiem, że ma portfel wiarygodnych odbiorców. Faktor, w procesie przyznawania limitu finansowania, ocenia właśnie odbiorców i historię racji handlowych. W przypadku faktoringu masowego, podejście do ryzyka zostało zmodyfikowane, a akceptacja kontrahentów odbywa się automatycznie.

22 lipca 2020


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub