Raport Euler Hermes

Analiza branż po I kw. 2020 r.

zajezdnia kolejowa

Płynność finansowa, kondycja firm oraz perspektywy rynkowe

Eksperci Euler Hermes przeanalizowali ponad 400 tysięcy przedsiębiorstw z różnych branż pod kątem rozliczeń. Raport przynosi wiedzę o płynności finansowej, kondycji firm i perspektywach rynkowych w branżach: spożywczej, handlu detalicznym, produkcji i dystrybucji materiałów budowlanych, transporcie drogowym, usługach, farmacji, sektorze kosmetyczno – higienicznym, branży tekstylnej i obuwniczej, stalowej, AGD, RTV, opakowaniowej, meblarskiej i części motoryzacyjnych.

 

Pobierz raport

plac budowy

Najważniejsze wnioski z badania

  • Jeszcze przed epidemią niewypłacalność dotykała wielu firm, pomimo wzrostu gospodarczego. Eksperci Euler Hermes przyczynę tego stanu rzeczy upatrują w niskiej rentowności polskich firm.
  • Na trudną sytuację firm w przemyśle nałożył się jeszcze efekt epidemii. Stało się to widoczne już w marcowym odczynie PMI (rekordowo niski poziom 42,4 pkt, nienotowany od kryzysu w 2008 r.).
  • Wiele branż odczuje zmniejszenie siły nabywczej konsumentów – zmiany na rynku pracy, wzrost bezrobocia – trend powrotu konsumentów do tańszych produktów i generalnie priorytetu ceny. Szczególnie wyraźne stanie się to w branżach spożywczej, usługowej.
  • Zagrożenia upadłością w branżach, które szczególnie ucierpiały na skutek kwarantanny, głównie: usługi (gastronomia, turystyka, eventy, beauty), tekstylia i obuwie, produkcja mebli.

Pobierz raport

kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub