Faktoring cichy

Co warto wiedzieć?

Faktoring cichy. Istotne różnice dla przedsiębiorcy.

Blog

By Jerzy Dąbrowski

07 maj 2019

Jak pokazuje XVII fala badania Bibby MSP Index, 93% przedsiębiorców słyszało o usługach faktoringowych. To rozwiązanie poleca się szczególnie małym lub nowym przedsiębiorstwom, które z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą korzystać z kredytu obrotowego.

Jednak z tych samych badań wynika, że mimo tego jedynie 13% przedsiębiorców korzysta obecnie z faktoringu. Tylko 2% zapytanych zgłasza chęć skorzystania z faktoringu w przyszłości. Z czego to wynika?

Rodzaje faktoringu. Jaki będzie najlepszy dla Ciebie i Twojej firmy?

Przyjęło się, że z faktoringu korzystają zazwyczaj firmy, które nie chcą lub nie mogą wziąć kredytu. To dobre rozwiązanie szczególnie dla młodych podmiotów, które nie są w stanie wykazać się zdolnością kredytową i zwykle nie posiadają długiej historii na rynku.

Jest wiele rodzajów faktoringu, a do najważniejszych i najpoprawniejszych należą:

  1. faktoring z regresem
  2. faktoring bez regresu
  3. faktoring odwrotny
  4. faktoring eksportowy
  5. faktoring dla małych firm
  6. faktoring dla transportu

Każdy przedsiębiorca ma szansę znaleźć usługę niejako szytą na miarę potrzeb jego firmy. Czemu zatem wciąż niektórzy nie chcą korzystać z tej formy finansowania? Jednym z powodów może być obawa przed negatywnym odbiorem firmy jako faktoranta. Nie wiadomo, jak skorzystanie z faktoringu zostanie ocenione przez kontrahenta, który musi wyrazić zgodę na przejęcie wierzytelności przez faktora. Zgoda kontrahenta na cesję wierzytelności jest w faktoringu niezbędna. Z jednym wyjątkiem, którym jest faktoring cichy.

Faktoring cichy. Istotne różnice.

W tradycyjnym faktoringu faktor ma obowiązek powiadomienia kontrahenta o cesji - taka informacja zostaje wysłana do kontrahenta ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Firma faktoringowa jest też w stałym kontakcie z kontrahentem. Można również zdecydować się na faktoring cichy. Faktor nie kontaktuje się wówczas z kontrahentem. Niestety, jeśli kontrahent w umowie z klientem zawarł zapis o zakazie cesji, faktor nie może skupić jego wierzytelności.

Kto i dlaczego unika faktoringu cichego?

Coraz więcej firm z sektora publicznego (np. urzędy gminy) nie chce godzić się na cesję wierzytelności. Zwykle wybór faktoringu cichego motywowany obawą o stosunek partnera biznesowego do tego typu usługi lub też obawą o odmowę i pogorszenie wzajemnych relacji. Warto jednak zastanowić się nad przyszłymi stosunkami z takim kontrahentem. Jeśli ich niepewność zmusza do zatajenia włączenia w relację faktora, być może lepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie nowego partnera biznesowego. Zwykły faktoring pozwala na jego weryfikację przed podpisaniem umowy. Faktor pomoże więc w znalezieniu wiarygodnych kontrahentów, a faktorant będzie mógł bez ryzyka i stresu wystawiać faktury.

Kontrowersje wokół cichego faktoringu

Decydowanie się na przeniesienie wierzytelności bez zgody kontrahenta wzbudza wątpliwości o charakterze prawnym, proceduralnym i etycznym. Bibby Financial Services wierzy, że każda pojedyncza decyzja buduje całokształt biznesu. Dlatego zamiast faktoringu cichego w ofercie znajdzie się kilka innych rozwiązań faktoringowych - znacznie mniej ryzykownych i niewzbudzających tylu kontrowersji.

Podziel się tym artykułem z innymi:


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub