Faktoring z ubezpieczeniem - czy to możliwe?

Faktoring z ubezpieczeniem – czy to możliwe?

Blog

By Bibby Financial Services

06 mar 2019

Takie pytanie zadaje sobie każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna współpracę z nowymi, niesprawdzonymi jeszcze kontrahentami, zwłaszcza w handlu zagranicznym. Faktoring z ubezpieczeniem – nazywany faktoringiem pełnym – jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Także dla tych firm, które w przeszłości zmuszone były ponosić koszty niewypłacalności kontrahentów.

Z badań Bibby MSP Index wynika, że 71 proc. polskich firm spotyka się z problemem opóźnionych płatności. W kontaktach międzynarodowych odzyskiwanie należności okazuje się szczególnie skomplikowane – zwłaszcza w przypadku niewypłacalnych kontrahentów. Jak skutecznie zerwać z opinią, że „mądry Polak po szkodzie”? Odpowiedzią będzie faktoring z ubezpieczeniem.

Kto chętny do podjęcia ryzyka?

Ryzyko to nieodłączny element biznesu. Kto nie ryzykuje, ten nie odnosi sukcesów – lub odnosi je rzadziej. Jednak ryzykować też trzeba mądrze. Pomogą w tym ubezpieczenia. Rozpoczynając współpracę z nowym, nieznanym kontrahentem, a szczególnie zagranicznym, warto rozważyć faktoring pełny (nazywany faktoringiem bez regresu). Polega on nie tylko na ochronie płynności finansowej firmy, ale także na przejęciu ryzyka niewypłacalności kontrahenta przez firmę faktoringową. Faktoring pełny jest bardzo korzystny dla przedsiębiorcy, ponieważ praktycznie od razu po dokonaniu transakcji sprzedaży towaru lub usługi, uzyskuje on gotówkę, a zarazem wyzbywa się odpowiedzialności za opóźnienia lub całkowitą niewypłacalność dłużnika. Faktor przy tej formie faktoringu analizuje głównie sytuacją finansową dłużnika, jako zobowiązanego do zapłaty.

Stuprocentowa ochrona

Ubezpieczenie należności to usługa występująca przy faktoringu pełnym. Pozwala ustrzec się przed ewentualną przedłużającą się zwłoką w płatnościach kontrahentów. Odpowiednia wysokość polisy zapewnia firmie nawet stuprocentową ochronę przed nieściągalnymi długami, a także ograniczenie kosztów rezerw. W ramach tej usługi można wygenerować dodatkowe zyski, dzięki znajomości kosztów reasekuracji.

Dodatkową korzyścią wynikającą z ubezpieczenia jest zwiększenie wiarygodności firmy w relacjach z bankami. W procesie kredytowym może być wymagana odpowiednia polisa czy kontroling należności.

Porównanie faktoringu pełnego i ubezpieczenia

Firmom wchodzącym na rynki zagraniczne swoje usługi oferują również towarzystwa ubezpieczeniowe. Skorzystać można np. z ubezpieczenia kredytu kupieckiego. Porównując faktoring pełny z bezpośrednim ubezpieczeniem transakcji warto zwrócić uwagę na koszty administrowania polisą. Współpracując z faktorem przedsiębiorca nie musi martwić się o terminy, czy klauzule wyłączające w polisie. Przekazuje fakturę do firmy faktoringowej, otrzymuje finansowanie i może o tej fakturze zapomnieć.

Faktoring pełny jest wprawdzie droższy niż zwykły faktoring (z regresem), ale faktor przejmuje na siebie wszystkie działania i koszty związane z ewentualną windykacją i odzyskiwaniem należności. Dlatego warto częściej z niego korzystać. Poszukując na rynku najkorzystniejszej oferty w tym zakresie, warto dopytać o czas, w jakim firma faktoringowa podejmuje decyzję w sprawie wysokości limitów finansowania. Normą na rynku są 2-3 tygodnie. Z Bibby Financial Services odpowiedź przychodzi w ciągu jednego, ewentualnie dwóch dni. Dzięki temu firma szybciej może procesować zamówienia od kontrahenta, którego chce włączyć do faktoringu z ubezpieczeniem.

Jak wynika z raportu SpotData, Polska jest europejskim liderem pod względem tempa ekspansji eksportowej firm. Faktoring z ubezpieczeniem to większe bezpieczeństwo transakcji zagranicznych, a zarazem zachęta to wchodzenia na nowe rynki.

Podziel się tym artykułem z innymi:


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub