Na czym polega faktoring wierzytelności?

Blog

By Bibby Financial Services

10 mar 2019

Wokół faktoringu wierzytelności narosło wiele mitów, a przecież jest to proste rozwiązanie ułatwiające zarządzanie płynnością finansową firmy. Dla przedsiębiorców myślących strategicznie będzie pożądanym usprawnieniem w zarządzaniu własnym biznesem. Dla liczących koszty - sposobem na atrakcyjne rabaty od dostawców. Pora zatem rozprawić się z najpopularniejszymi mitami na temat faktoringu!

Mit 1. Faktoring wierzytelności wiąże się ze skomplikowanymi procedurami

Faktoring wierzytelności jest wykupem przez faktora, czyli firmę faktoringową, należności faktoranta, czyli naszej firmy. W praktyce sprowadza się to do przekazania osobie trzeciej tych faktur naszej firmy, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Cały proces związany z uzyskaniem dostępu do faktoringu może zostać zrealizowany dosłownie w ciągu kilku dni. Pierwszym krokiem jest złożenie odpowiednich dokumentów. W Bibby Financial Services są to:

  • Bilans i rachunek wyników za ostatni okres rozliczeniowy
  • Dokumenty rejestrowe firmy
  • Umowy kredytowe i leasingowe (kopie)
  • Wykaz środków trwałych

Następnie konieczna jest pozytywna decyzja faktora co do kontrahentów, których może objąć tym procesem. Najlepiej, gdy jest to współpraca długoterminowa. Kolejny krok to zgoda na cesję wierzytelności oraz poinformowanie kontrahenta o współpracy faktoringowej.

Mit 2. Faktoring to forma windykacji

Często pojawiającą się opinią o faktoringu jest utożsamianie go z formą windykacji. Tymczasem faktoringowi znacznie bliżej do pożyczki niż windykacji. Jak wiadomo na kredyt w biznesie należy patrzeć jak na inwestycję, a nie finansowanie prywatnych zachcianek. Faktoring wierzytelności to „dżentelmeńska umowa” między kontrahentami, która znacznie ułatwia wspólne interesy, bo usprawnia przepływ gotówki. Dzięki niej m.in. nie musimy pilnować terminów płatności - faktor zrobi to za nas. Poniżej przedstawiamy schemat działania faktoringu.

Mit 3. Faktoring jest tylko dla dużych firm

Jak wynika z badań Bibby MSP Index, prowadzonych cyklicznie przez Bibby Financial Services, to właśnie małe lub średnie przedsiębiorstwa spotykają się najczęściej z brakiem płynności finansowej, spowodowanej zwykle opóźnieniami w wypłacaniu należności przez kontrahentów (6/10 respondentów potwierdza, że spotyka się z nieterminowym opłacaniem faktur). Całość badania dostępna jest na stronie.

To problem szczególnie istotny dla drobnych przedsiębiorców, którzy nie mogą pozwolić sobie na luksus nieprzejmowania się opóźnieniami w spłacie faktur. Tymczasem skorzystanie z faktoringu jest stosunkowo proste, a co najważniejsze niedrogie (koszt faktoringu to kilka procent wartości faktury). Ponadto w przypadku małych firm możemy mówić o mikrofaktoringu, tj. usłudze dopasowanej do potrzeb drobnych przedsiębiorstw, które zazwyczaj mają małe szanse na uzyskanie kredytu w banku. Faktoring jest więc dla nich „pomocną dłonią”.

Mit 4. Faktoring może obrazić mojego kontrahenta

Wielu przedsiębiorców chciałoby korzystać z faktoringu, ale obawia się reakcji kontrahenta, a konkretnie tego, że może się … obrazić. Jakkolwiek relacje biznesowe są ważne, nie ma żadnego powodu, by traktować faktoring inaczej niż transakcję - zbliżoną do tej, którą zawieramy z kontrahentem. Doświadczony przedsiębiorca może wręcz odnieść odwrotne wrażenie - ponieważ osoba korzystająca z faktoringu wierzytelności najwyraźniej rozumie zalety tego rozwiązania i szanuje trafne decyzje biznesowe swoich partnerów!

Mit 5. Faktoring może osłabić reputację mojej firmy

Budowanie marki to misja, której przedsiębiorca poświęca całe życie. Nie można własnej firmy porównać do etatu. Liczba obowiązków jest ogromna, podobnie jak odpowiedzialność. Dlatego trzeba umieć delegować zadania, które odrywają nas od zagadnień stricte biznesowych i sprzedażowych. Jednym z takich możliwych do przekazania innym zadań jest kontrola naszych faktur i terminów płatności, a co za tym idzie, lepsza kondycja finansowa przedsiębiorstwa. Na tym właśnie polega faktoring. Firma korzystająca z faktoringu uzyskuje lepszą płynność finansową, dzięki czemu sama może na bieżąco regulować płatności dla dostawców - w ten sposób staje się wiarygodnym partnerem biznesowym. Zyskuje również w oczach innych instytucji finansowych.

Podziel się tym artykułem z innymi:


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub