Specjalista do zadań specjalnych

Po kryzysie przedsiębiorcy odebrali bardzo ważną lekcję. Priorytetem stało się bezpieczne zarządzanie własną firmą. Dzięki temu można przetrwać ciężkie czasy, ale również spokojnie i racjonalnie inwestować w rozwój firmy.

Konsekwencją kryzysu jest większa czujność przedsiębiorców, skierowana m.in. na długie terminy płatności i kontrahentów spóźniających się z regulowaniem swoich rachunków. Nie dziwi zmiana priorytetów osób zarządzających firmą, którzy otwarcie przyznają, że obecnie ich głównym celem jest utrzymanie stabilności finansowej przedsiębiorstwa. W związku z tym zainteresowanie faktoringiem w czasie kryzysu znacząco wzrosło. Popularność tej usługi wynika z szybkiego oraz proporcjonalnego cło obrotów Firmy finansowania. Przedsiębiorcy wiedzą, ile środków pozyskają tuż po wystawieniu faktur i mogą nimi świadomie zarządzać. Korzyści z faktoringu wynikają także z innej metodologii wyceny ryzyka i znacznie większej elastyczności niż oferują kredyty bankowe.

Kto powinien być zainteresowany faktoringiem

Z faktoringu korzystają przedsiębiorstwa, które wykorzystały już swoje limity kredytowe lub nie mają szansy na kredyt z innych powodów, ale również te, które na bieżąco myślą o inwestycjach czy rozwoju firmy. W czasie kryzysu korzystanie z faktoringu stało się dla wielu firm jedynym rozwiązaniem i w konsekwencji o faktoring zaczęli ubiegać się przedsiębiorcy, którzy nigdy wcześniej nie byli zainteresowani tą usługą. Coś, co zaczęło się z konieczności, stało się w rezultacie doskonałym narzędziem finansowania w czasach spokojniejszych i korzystniejszych dla rozwoju firmy.

Skąd przyszły problemy?

Przeterminowane zaległości, które do tej pory były w dużym stopniu lekceważone, od czasu rozpoczęcia kryzysu nabrały szczególnej wagi. Gdy zamówienia spływały szybciej niż firma była je w stanie realizować, mało kto zajmował się płatnościami spóźnionymi nawet o 90-120 dni. Przedsiębiorcy przyznają, że nie interweniowali z obawy przed utratą kontrahenta czy nadmiernego zaufania do niego lub braku wiedzy, jak skutecznie domagać się swoich należności. Kryzys nauczył, że właśnie takie zaległości mogą być pierwszym gwoździem do trumny. Z tego powodu ostatnie miesiące sprawiły, że znacznie wzrosło zainteresowanie ofertami firm faktoringowych, które nie tylko minimalizują ryzyko spóźnionych transakcji, ale również pomagają odzyskiwać wierzytelności. Wahania odczuło wiele branż. Do takich należał m.in. transport, który zawsze jako pierwszy reaguje na zmiany w gospodarce. Kryzys dotknął tę branżę bardzo boleśnie, ponieważ podstawą jej działalności jest paliwo. Niemal 60 proc. kosztów generują karty paliwowe, do których dostęp stał się utrudniony - koncerny naftowe w czasach kryzysu dyktowały warunki, żądały zabezpieczeń, często w przypadku wątpliwości decydowały o gotówkowej formie rozliczeń z przewoźnikiem. Faktoring okazał się rozwiązaniem idealnie dopasowanym do moich potrzeb. Firma- rozwija się z powodzeniem., klienci dopisują, ale ponieważ ogromną część kosztów pochłaniają paliwa, nie mogę pozwolić sobie na zatory finansowe. Faktoring jest przede wszystkim szybki - nie muszę czekać na gotówkę, której potrzebuję od zaraz. Ale jest jeszcze inna bardzo istotna i wymierna korzyść. Faktoring jest elastyczny, zależny od obrotów firmy. Pozwala mi to planować i realizować zamierzone działania. Inne usługi finansowe są sztywne, a zmiany warunków są problematyczne, czasochłonne, a czasem wręcz niemożliwe - tłumaczy Jarosław Jakoniuk, prezes firmy transportowej JAKON-TRANS, który korzysta z faktoringu. Głównym powodem, dla którego przedsiębiorcy korzystają z faktoringu jest kompleksowość tej usługi - od szybkiego i odnawialnego na bieżąco finansowania, poprzez zabezpieczenie ryzykownych transakcji, aż po ograniczenie ryzyka braku płatności i windykację, gdy zajdzie taka konieczność.

Faktor szyty na miarę

Dobra firma faktoringowa gotowa jest finansować jak największy portfel należności, a nie tylko wybranych, najbardziej atrakcyjnych kontrahentów. Faktoring całego portfela należności jest również najkorzystniejszy dla przedsiębiorcy, ponieważ maksymalne finansowanie najlepiej chroni przed ryzykiem (wszystkie faktury klienta znajdują się w tych samych rękach i faktor ma możliwość zauważenia nieprawidłowości na wczesnym etapie, może zapobiegać ewentualnym kłopotom na czas). Zastanawiając się nad doborem firmy faktoringowi należy zwrócić uwagę na różnice procedur, warunki finansowania, stawki, podejście do klientów. Warto wiedzieć, że czołowe firmy faktoringowe są członkami Polskiego Związku Faktorów, który propaguje międzynarodowe standardy w branży oraz popularyzuje usługi faktoringowe. Na stronie internetowej PZF znajdują się podstawowe informacje o każdej z kilkunastu firm członkowskich. Najlepiej od razu wysłać zapytanie wprost do faktorów specjalizujących się w segmencie, do którego należy dane przedsiębiorstwo. Faktoring oferują banki oraz niezależne firmy faktoringowe. Niezależne firmy faktoringowe z założenia mają ciekawszą ofertę - pomagają bowiem nie tylko w finansowaniu, ale także w zarządzaniu należnościami. Bezpieczny dla firm faktoring wymaga wielu czynności, których nie oferują banki - zaczynając od indywidualnego podejścia i elastyczności, poprzez wyższy standard obsługi klienta, a na aktywnym zarządzaniu wierzytelnościami kończąc. Proponują też wiele usług dodatkowych, m.in.:

  • weryfikację kontrahentów - przy pomocy wywiadowi gospodarczych firma faktoringowa bada i sporządza raport o sytuacji finansowej odbiorców,
  • ·obsługę wierzytelności - faktor prowadzi konta transakcji, monituje, czy płatności przychodzą na czas oraz raportuje o zapłaconych i niezapłaconych fakturach,
  • windykacje należności - zadaniem faktora jest pomoc w odzyskaniu niezapłaconych wierzytelności oraz pomoc prawna w egzekucji oraz sądowych działaniach windykacyjnych. Im więcej usług dodatkowych oferuje faktor w podstawowej cenie, tym lepiej dla przedsiębiorcy.

Na rynku działa kilkanaście firm faktoringowych, które mocno ze sobą konkurują, a to dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Dlatego zawsze warto próbować negocjować.

Autor: Dyrektor generalny Bibby Financial Services (niezależnej od banków firmy faktoringowej) www.bibbyfinancialservices.pl

Podziel się tym artykułem z innymi:

Data publikacji 1 kwietnia 2010


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub