Sposób na nieuczciwych klientów. Weryfikacja i wsparcie faktoringiem.

Wszyscy przedsiębiorcy – czy to prowadzący wielkie firmy, czy też jednoosobową działalność gospodarczą, zdają sobie sprawę, jak istotna jest płynność finansowa. Każda, nawet niewielka zaległość w płatnościach, może być dla przedsiębiorstwa swoistym „być albo nie być”.

Nieterminowe płatności czy zatory płatnicze sprawiają, że firmom trudno jest zbudować solidne zaplecze finansowe na nieprzewidziane sytuacje, inwestować w rozwój, a czasem mogą nawet skutkować upadłością. Co zrobić, kiedy mijają kolejne terminy płatności faktur, a wezwania do zapłaty nie przynoszą pożądanego efektu? Jak odzyskać swą należność i chronić organizację przed nieuczciwymi kontrahentami? W poniższym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów.

Weryfikacja kontrahenta w rejestrze dłużników

Jedną z najprostszych metod na uniknięcie ewentualnych kłopotów związanych z płynnością finansową jest sprawdzenie kontrahenta przed podpisaniem z nim umowy. Na rynku od lat funkcjonuje wiele solidnych firm, gromadzących i weryfikujących informacje o dłużnikach albo osobach, które niegdyś miały problemy z terminowym regulowaniem należności. Instytucje takie jak KRD (Krajowy Rejestr Dłużników), BIK (Biuro Informacji Kredytowej) lub też ERIF Biuro Informacji Gospodarczej zawierają zweryfikowaną, aktualną bazę dłużników, do której dostęp można wykupić w ramach specjalnych abonamentów. Dzięki danym w bazie, mamy możliwość sprawdzić, czy osoba, z którą zamierzamy zawrzeć transakcję, widnieje w spisie. Jeszcze przed podpisaniem umowy możemy więc dowiedzieć się, czy przyszły partner biznesowy jest godny zaufania, a jeśli jego uczciwość budzi nasze wątpliwości – zrezygnować z transakcji.

Zaliczka i płatność z góry

Kolejnym sposobem na uniknięcie nieterminowych płatności jest zażądanie tzw. płatności z góry, czyli jeszcze przed sprzedażą towaru lub wykonaniem usługi. Niewątpliwą zaletą tej metody jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i zlikwidowanie ryzyka – wykonamy usługę lub wyślemy towar jedynie wtedy, gdy otrzymamy wpłatę. Niestety, wiele osób (w tym potencjalni klienci) nie chce godzić się na takie rozwiązanie, co może nieco ograniczyć rynek zbytu.

Skuteczny faktoring

Z całą pewnością jednym z najskuteczniejszych, a przy tym najprostszych sposobów na odzyskanie swych należności, stanowi opcja faktoringu, polegającego na tym, że faktor przejmuje na siebie wykupienie danej płatności (faktury) przed jej terminem. Należne usługodawcy czy sprzedawcy środki znajdują się więc na jego koncie szybko i bez zbędnego oczekiwania. Usługa faktoringowa zapewnia płynność finansową przedsiębiorstwa bez obowiązku samodzielnej obsługi należności. Dzięki szybkiemu otrzymaniu gotówki, bez wielotygodniowego czy nawet wielomiesięcznego czekania na zapłatę, przedsiębiorca może na bieżąco inwestować w rozwój firmy, planować swe kolejne kroki i działania z dużym wyprzedzeniem, co gwarantuje bezpieczeństwo i komfort finansowy. To sprawdzone i szczególnie polecane rozwiązanie dedykowane zarówno dużym przedsiębiorstwom i korporacjom, jak i niewielkim firmom.

Aukcje wierzytelności

Inny sposób pozwalający na odzyskanie od dłużnika należności to skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy, która zajmie się wysyłaniem monitów i ponagleń do zapłaty, a także – jeśli zajdzie taka potrzeba – będzie reprezentowała w sądzie wierzyciela. Wybierając takie rozwiązanie, trzeba się liczyć niestety z tym, że pieniądze odzyskamy dopiero po ich wyegzekwowaniu od dłużnika (co może trwać wiele miesięcy), a także z dość wysokim procentem prowizji za obsługę danej wierzytelności, wynoszącej niekiedy nawet kilkanaście procent od kwoty, którą chcemy odzyskać.

Wierzyciel ma również możliwość skorzystania z tzw. aukcji dłużników, polegających na „sprzedaży dłużnika” (i jego długu) innemu podmiotowi, który zajmie się odzyskaniem owej należności. To sposób na ogół skuteczny, trzeba się jednakże liczyć z długim czasem oczekiwania na zwrot pieniędzy, a także niestety na brak pewności co do tego, czy dług rzeczywiście uda się sprzedać.

Jak można więc zauważyć, sposobów na radzenie sobie z nieuczciwymi klientami jest kilka. Przede wszystkim polecamy skorzystanie z usługi faktoringowej, przynoszącej szybki i skuteczny efekt. Pamiętajmy również o zapobieganiu niechcianym sytuacjom – sprawdzenie kontrahenta jeszcze przed podpisaniem z nim umowy może uchronić nas przed przykrymi dla naszej firmy konsekwencjami.

 

Podziel się tym artykułem z innymi:

Data publikacji 3 listopada 2017


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub